Under två intensiva och inspirerande dagar samlades forskare, kliniker och andra yrkesgrupper inom rehabilitering för att ta del av aktuell kunskap och erfarenheter om livet efter stroke. Strokeförbundet var på plats under hela konferensen – både som aktiv part i samtalen och som brygga mellan forskning, vård och de människor som lever med stroke i sin vardag.
Konferensen belyste flera centrala områden inom strokerehabilitering, bland annat synfunktionspåverkan, språk och kommunikation, digitala lösningar, hjärntrötthet och hur vardagen påverkas efter en stroke. Diskussionerna präglades av ett starkt patient- och anhörigperspektiv – något som ligger i hjärtat av Strokeförbundets arbete.
Det är särskilt glädjande att många av de föreläsare som medverkade också har fått forskningsanslag från Strokefonden. Det visar tydligt vilken betydelse Strokefonden har för att möjliggöra forskning som verkligen kommer personer med stroke till nytta – från laboratoriet till kliniken och vidare ut i vardagen.
Elisabeth Sundström Graversen, som nyligen tillträtt som verksamhetschef för Strokeförbundet, modererade konferensen – precis som förra året. Genom sin roll bidrog hon till att knyta samman forskning, profession och patientperspektiv och skapa ett levande samtal kring hur rehabiliteringen kan utvecklas vidare.
Vi tar med oss många värdefulla insikter från dessa dagar – och ser fram emot att fortsätta arbetet tillsammans för en bättre rehabilitering och ett bättre liv efter stroke.
