Årets ansökningsperiod till Strokefonden är avslutad. Totalt har 56 ansökningar kommit in. Nu börjar det viktiga arbetet med att bedöma vilka forskningsprojekt som kan göra störst nytta för strokedrabbade och deras anhöriga.
Ansökningarna granskas av Strokeförbundets vetenskapliga råd, som därefter lämnar förslag till förbundsstyrelsen om vilka forskningsprojekt som ska beviljas anslag.
Strokefonden stärker kvaliteten
Inför årets utlysning har vi utvecklat ansökningsformuläret för att höja kvaliteten på ansökningarna och skapa bättre underlag för bedömningen. Vi har också förbättrat den digitala hanteringen. Alla som har fått anslag från Strokefonden kan nu återrapportera sina projekt direkt i systemet.
Det gör det lättare att följa hur forskningen genomförs, vilka resultat den leder till och vilken nytta den kan få för personer som lever med stroke och deras familjer.
Patienters och anhörigas perspektiv blir en del av bedömningen
Nytt för i år är att även en patientföreträdare och en anhörigföreträdare kommer att läsa och bedöma ansökningarna utifrån sina erfarenheter och perspektiv.
Deras bedömningar blir ett viktigt komplement till den vetenskapliga granskningen och kommer att ingå i det samlade underlaget när projekten bedöms. På så sätt stärker vi patient- och anhörigperspektivet och bidrar till att den forskning som får stöd är relevant för dem som berörs.
Mer forskning behövs genom hela strokekedjan
Stroke är en av våra vanligaste folksjukdomar och en av fyra människor i världen beräknas drabbas under sin livstid. Samtidigt finns fortfarande stora behov av mer kunskap – om allt från hur stroke kan förebyggas och behandlas till rehabilitering och ett bättre liv efter stroke.
– En av fyra i världen drabbas av stroke under sin livstid. Vi måste tillsammans arbeta för att minska risken för stroke, förbättra det akuta omhändertagandet och se till att livet efter stroke är värt att leva, både för den som drabbas och för familjen. Pengarna som går till Strokefonden gör nytta för forskning inom alla delar av strokekedjan, säger Katharina Stibrant Sunnerhagen, professor i rehabiliteringsmedicin och ordförande i Strokeförbundets vetenskapliga råd.
Genom Strokefonden bidrar vi till forskning som kan ge ökad kunskap, bättre vård och rehabilitering samt minska konsekvenserna av stroke för både strokedrabbade och anhöriga.
Vill du bidra till framtidens strokeforskning?
Din gåva till Strokefonden gör skillnad. Tillsammans kan vi stödja forskning som förändrar framtiden och förbättrar livet för fler.
